Lichtenštejnská soutěska

5/5 - (1 vote)
Lichtenštejnská soutěska - Přírodní zázraky v Rakousku
Lichtenštejnská soutěska – Přírodní zázraky v Rakousku
Lichtenštejnská soutěska s vodopádem
Lichtenštejnská soutěska s vodopádem

Lichtenštejnská soutěska: Nejznámější soutěska v Salcburku

Lichtenštejnská soutěska je nejnavštěvovanější soutěskou v Salcbursku. Do soutěsky hluboké až 300 metrů ročně přijde více než 200 000 lidí. Vzdálenost do Salzburgu je asi 75 kilometrů. Na prohlídku si naplánujte cca 3 hodiny. Tak dlouho potřebujete na pohodovou túru včetně moderního spirálového schodiště. Soutěskou se dostanete pouze pěšky. Fyzická zdatnost je tedy předpokladem.

Vítejte v Lichtenštejnské soutěsce v Rakousku! Skalnatá soutěska Liechtensteinklamm se vine kilometry z Grossarltalu do St. Johann. Soutěska má celkem 4 kilometry, ale přístupný je jen 1 kilometr. Tato poslední část soutěsky je veřejně přístupná ze St. Johann po turistické stezce. V letních měsících soutěsku navštěvují desetitisíce návštěvníků, přestože jde o nejdražší soutěsku v Rakousku. Pro mnohé návštěvníky je Lichtenštejnská soutěska v St. Johann v Salcbursku jednou z nejkrásnějších soutěsek v celém Rakousku. Během tisíciletí si voda Grossarler Ache prokousala cestu skálou až do hloubky 300 metrů . V nejužších místech se nachází tato přírodní památkaGroßarler Klamm široký jen pár metrů. Přes metr vysoké strmé skalní stěny dnes vede impozantní turistická stezka. Výlet soutěskou mimochodem umožnil dar knížete z Lichtenštejna. Financoval první výstup do soutěsky. Odtud název soutěsky! Soutěska tedy nemá nic společného se „světlem“ a „kamenem“. I když někteří návštěvníci místo Liechtensteinklamm vyhledávají LichtensteinklammBýval to Grossarler Klamm. Změna jména souvisí s princovými penězi – a stalo se to takto:

Tak se z Grossarlerské soutěsky stala Lichtenštejnská soutěska

Soutěska je přístupná jen díky pilné a prozíravé práci členů Alpského klubu Pongau. Roku 1875 vybudovali první turistickou stezku soutěskou. Velmi brzy poznali hodnotu soutěsky. Pro srovnání: v Garmisch Partenkirchen byla slavná soutěska Partnach otevřena teprve v roce 1912. Pongauer vybudovali stezku jejich roklí mnohem dříve než lidé z Garmische. Větší problémy však měli s financováním. Stalo se dokonce, že rozvoj soutěsky byl zpochybněn pro nedostatek peněz. Když Pongauerům došly peníze, požádali knížete Jana II z Lichtenštejna o peníze. K oblasti měl vztah, protože lovil nad soutěskou v krásném údolí Grossarl. Až do jeho darování se soutěska nazývala Grossarler Klamm, protože Grossarler Ache vyhloubila tuto soutěsku do hor. Kníže z Lichtenštejna podporoval zavírače skob. Šlechetnému dárci bylo velkoryse poděkováno. Díky finanční podpoře se rokle změnila na St. Johann: v roce 1876 byla otevřena jako Liechtensteinklamm na počest sponzora.

Návštěvnický magnet a přírodní památka

Od otevření v roce 1876 se do tohoto přírodního zázraku sjíždějí návštěvníci. Už tehdy byla cesta soutěskou oblíbená. V prvním roce otevření je hlášeno 12 000 návštěvníků. Na tu dobu to byl extrémně velký počet návštěvníků. V průběhu let jich však bylo mnohem více: od otevření Klammsteigu více než 10 milionů lidínavštívit přírodní podívanou. Stalo se z něj hotspot v Alpách. V dobrých letech do soutěsky v St. Johann za jednu sezónu zavítá přes 200 000 návštěvníků. Pro region se tak vyvinul v ekonomický faktor. Příjmy z Lichtenštejnské soutěsky splachují do obecní kasy nemalé peníze. Soutěska není jen cílem, ale památkou, která je nyní pod ochranou. Lichtenštejnská soutěska v St. Johann je jednou z nejvýznamnějších přírodních památek v Rakousku . Klasifikace přírodní památky má chránit před zbytečnými zásahy do přírody tak, aby byla zachována pro potomky. Přírodní památka nesmí být stavebně upravována.

Nehoda v Lichtenštejnské soutěsce

Přírodní památka nebo ne – člověk může přírodu chránit, ale příroda sama tomu nevyhovuje. Přírodní idylu soutěsky silně narušil přírodní úkaz: v květnu 2017 došlo v soutěsce k dramatické nehodě. Most Tiefblickgraben byl poškozen sesuvem půdy. Naštěstí nebyl nikdo vážně zraněn. Ve směru výjezdu se dokázali zachránit 4 lidé. Dále v rokli bylo 17 lidí, které pro jistotu zachránila horská služba nouzovým východem. Silnice vedoucí do Grossarlu byla preventivně uzavřena. Poté zůstala soutěska několik let uzavřena. Nemělo by dojít k dalším nehodám. Čas byl použit k definování slabých a nebezpečných míst. Bylo nalezeno řešení, jak soutěsku znovu otevřít návštěvníkům. Středobodem je nový most navržený ve formě šroubovice.

Nová turistická stezka Lichtensteinklamm

S cílem nabídnout ještě větší bezpečnost pro turisty v soutěsce byla stávající stezka v soutěsce ještě bezpečnější. Ochranné sítě a ploty mají v budoucnu zabránit vniknutí kamenů. Vidíte je hned na začátku vaší túry v rokli. V průběhu cesty dochází k dalším úpravám: do skály byly vyraženy tři nové tunely, aby byla túra v rokli bezpečnější. K tomu by měly přispět i nové galerie . Jde o cesty vytesané do kamene, které zároveň poskytují výhled do soutěsky. Vrcholem je však obejití nebezpečného místa točitým schodištěm. Toto působivě zakřivené schodiště slouží i k dalšímu účelu – nabízí skvělou příležitost k focení, které si dokonale vyfotíte z vyhlídky nad prvním schodem. Točité schodiště je proto také jednou z dominant Lichtenštejnské soutěsky.

Tak můžete zažít Lichtensteinklamm

Chtěli byste na vlastní kůži zažít přírodní zázraky v Salcburku ? Zde jsem dal dohromady všechny informace pro vaši návštěvu St. Johann. Po naší návštěvě Liechtensteinklamm jsem své zážitky a fotografie zveřejnil na tomto webu. Můžete se dozvědět více o soutěsce a naplánovat si túru touto zvláštní přírodní atrakcí. Jako rodina se dvěma dětmi jsme vyrazili na túru do soutěsky v St. Johann. Chcete vědět, jak probíhá túra soutěskou a jak to vypadá uvnitř ? Pak klikněte zde na podrobný popis se spoustou obrázků:
-> túra na Liechtensteinklamm

Tipy na Lichtenštejnská soutěska Rakousko

Také vám ukážu, kde můžete zaparkovat, jaké je vstupné (rokle je nejdražší v Rakousku !) a co ještě stojí za to vědět. Zjistili jsme, že je škoda, že je přírodní zázrak soutěsky tak silně propagován a vstupné je tak předražené. Soutěsku by bylo možné provozovat i cenově výhodně s méně vysokými vstupnými. Náš dojem byl, že si soutěskou chcete vydělat co nejvíc peněz. Jen je škoda, když jako rodina musíte myslet na vstup kvůli poplatkům. Pro všechny, kteří hledají dobrodružství na Klamm v Rakousku, ale nemohou zaplatit tolik vstupného, ​​jsme našli několik alternativ a ukazujeme je v článku o cenách Liechtensteinklamm. V průběhu let jsme v Alpách viděli asi 100 soutěsek. Na základě těchto bohatých zkušeností jsme sestavili seznam nejlepších volných soutěsek v Rakousku.

Pro všechny návštěvníky soutěsky v St. Johann

Pokud si chcete dovolit vstupné, máme zde všechny užitečné informace pro vaši cestu. Zde je již výše avizovaný článek, kde najdete parkoviště Liechtensteinklamm . Nezapomeňte na oficiální otevírací dobu ! Soutěska v Salcburku není mimo tyto časy přístupná. Túra soutěskou vede přes turniket, který funguje pouze v otevírací době. Toto je otevírací doba Lichtenštejnské soutěsky . Ne proto, abyste cestu absolvovali zdarma. Jakmile projdete kolem turniketu, začíná túra soutěskou podél Grossarler Ache. Zde najdete obrázky a co můžete očekávat při návštěvě:
–> zemřít Výlet Lichtenštejnskou soutěskou

Data a fakta

  • Lichtenštejnská soutěska je dlouhá 4 kilometry
  • z toho je přístupný cca 1 km soutěsky
  • Poprvé otevřen v roce 1876
  • znovu otevřen v roce 2020
  • spirálové schodiště vede dolů do hloubky 30 metrů
  • Skály se tyčí až do výše 300 metrů
  • voda Grossarler Ache se třpytí smaragdově zeleně
  • zajištěná turistická trasa soutěskou
  • 900 úrovní

Nejčastější dotazy týkající se Lichtenštejnské soutěsky

Jak vysoký je vodopád v Liechtensteinklamm?

Na konci oficiálního výšlapu soutěskou dojdete na vyhlídku. Odtud je vidět vodopád Liechteinklamm. Je 50 metrů vysoká a největší v celé soutěsce.

Kolik schodů má Liechtensteinklamm?

Výstup soutěskou má 900 schodů. Proto tento trek není pro lidi s podlomeným zdravím. Na tento výlet byste měli být fit a zdraví. Nemůžete sem přijet s invalidním vozíkem, berlemi nebo kočárkem. Soutěska není bezbariérově přístupná.

Jak dlouho trvá cesta do Lichtenštejnské soutěsky?

Při návštěvě této soutěsky počítejte s pobytem kolem 3 hodin. Od parkoviště ke vchodu to trvá trochu času a v soutěsce stojí za to zastavit a podívat se mezi. Pokud v soutěsce nasbíráte více impresí, můžete strávit klidně o hodinu více.

Odkud se bere voda v Lichtenštejnské soutěsce?

Grossarler Ache vytvořil tuto soutěsku v St. Johann erozí. Voda pochází z okolních hor v Salcbursku, tvoří Grossarler Ache a teče z údolí Grossarl do St. Johann. Krátce před místem tvořila impozantní soutěsku.

Lichtenštejnská soutěska se psem?

Poté, co se neustále objevovala otázka, zda se dá v Lichtenštejnské soutěsce šlapat se psem, jsem o tom shromáždil všechny informace. Pokud plánujete svou túru se psem, budou vás tyto informace zajímat. Klikněte zde:
-> Liechtensteinklamm se psem

Lichtenštejnská soutěska autem?

Ne, do soutěsky nemůžete vjet autem. Při jízdě ze St. Johann do údolí Grossartal se však z hlavní silnice díváte přímo dolů do soutěsky. Na to si dejte při jízdě pozor a nejlépe auto zaparkujte, abyste se klikaté silnici za volantem mohli dostatečně věnovat.

Kolik stojí vstup do Lichtenštejnské soutěsky?

Vstup do Lichtenštejnské soutěsky je ve srovnání s jinými soutěskami neúměrně drahý. U nás je vstupné pro rodinu se dvěma dětmi přes 30 eur. Zde jsou jednotlivé tarify:
–> Ceny Liechtensteinklamm

Jaká je otevírací doba Lichtenštejnské soutěsky?

Při plánování cesty mějte na paměti oficiální otevírací dobu. Přístup do rokle je zabezpečen turniketem. Toto je v provozu pouze za zaplacení vstupného v otevírací době. Soutěska je otevřena pouze v létě. V zimě je zavřeno. Zde jsou podrobné otevírací doby:
–> Otevírací doba Liechtensteinklamm

Jaké je nejkrásnější místo v Rakousku v roce 2022?

Rakouská státní televize každoročně hledá na konci roku nejkrásnější místo v Rakousku. Soutěska v St. Johann byla v roce 2022 nominována na cenu. Hlasy odevzdané v hlasování stačily na druhé místo.

Můžete také přejít dlouhý visutý most v Liechtensteinklamm?

Ne. Tato soutěska nemá dlouhý visutý most. Možná máte na mysli výjimečný Geierlayův most . Existuje mnoho jejích obrázků, jak překlenuje širokou lesní rokli.

Poznámka vlastním jménem
Vážení kolegové bloggeři, novináři a všichni ostatní, kdo čtou tyto informace, aby je mohli v jakékoli formě použít. Celý příspěvek je chráněn autorským právem. Všechny tyto informace a fakta o Lichtenštejnské soutěsce jsme shromáždili v rozsáhlém průzkumu na místě. Než jsme je zde zveřejnili, nebyly nikde jinde na internetu k nalezení. Jakékoli plagiáty a „napodobitele“ tedy můžeme velmi rychle identifikovat jako zdroj. Kopírování textu je každopádně nezákonné. Pokud však používáte jednotlivá data z tohoto webu, je novinářskou ctí tento web propojit.

Lichtenštejnská soutěska – Pamatujte na tipy ze Salzburgu

A líbí se vám tyto dobré nápady? Pokud sem chcete přijít až později , můžete si tyto tipy snadno a zdarma zapamatovat pomocí špendlíku na Pinterestu. Nebo chcete tyto obrázky a informace poslat svým přátelům? Poté klikněte na symboly Facebooku, WhatsApp nebo emailu pod obrázky a jednoduše jim je bezplatně pošlete. Budete z toho mít radost!

Diese Tipps merken und deinen Freunden empfehlen:

Bereits 0 Mal geteilt!

________________________________________________________________________________________

TIPP DES AUTORS:
Die Liechtensteinklamm ist schön – aber nicht das einzige sehenswerte Naturspektakel! Als Liebhaber von spektakulären Naturwundern zeige ich dir 2 ganz besondere Naturwunder. Klick hier für

Hallstätter See Wandertipp

 

Wir haben alle diese Naturwunder selbst besucht. Ich berichte anhand meiner Erfahrungen und Erlebnisse darüber! Viel Spaß mit diesen Tipps.

________________________________________________________________________________________