Skalny wąwóz Liechtensteinklamm

Rate this page
Skalny wąwóz Liechtensteinklamm
Skalny wąwóz Liechtensteinklamm
Skalny wąwóz Liechtensteinklamm
Skalny wąwóz Liechtensteinklamm

Najsłynniejszy wąwóz w Salzburgu

Wąwóz Liechtensteinu jest najczęściej odwiedzanym wąwozem w Salzburgu. Każdego roku do wąwozu o głębokości do 300 metrów przybywa ponad 200 000 osób. Odległość do Salzburga wynosi około 75 kilometrów. Zaplanuj około 3 godzin na wizytę. Tyle czasu potrzebujesz na spokojną wędrówkę, w tym nowoczesną spiralną klatkę schodową. Przez wąwóz można przejść tylko pieszo. Warunkiem koniecznym jest zatem sprawność fizyczna.

Witamy w Wąwozie Liechtensteinu w Austrii! Skalisty wąwóz Liechtensteinklamm wije się kilometrami od Grossarltal do St . Johann . Wąwóz ma łącznie 4 kilometry, ale dostępny jest tylko 1 kilometr. Ten ostatni odcinek wąwozu jest publicznie dostępny z St. Johann szlakiem turystycznym. W miesiącach letnich wąwóz odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów, chociaż jest to najdroższy wąwóz w Austrii. Dla wielu odwiedzających Wąwóz Liechtensteinu w St. Johann w Salzburgu jest jednym z najpiękniejszych wąwozów w całej Austrii. Przez tysiąclecia woda Grossarler Ache wgryzła się w skałę na głębokość do 300 metrów . W najwęższych miejscach znajduje się ten pomnik przyrodyGroßarler Klamm ma tylko kilka metrów szerokości. Dziś imponujący szlak turystyczny prowadzi przez metrowe, strome ściany skalne. Nawiasem mówiąc , wędrówka wąwozem była możliwa dzięki darowiznom od księcia Liechtensteinu . Sfinansował pierwszą wspinaczkę wąwozem. Stąd nazwa wąwozu! Wąwóz nie ma więc nic wspólnego ze „światłem” i „kamieniem”. Chociaż niektórzy odwiedzający szukają Lichtensteinklamm zamiast Liechtensteinklamm. Kiedyś był to Grossarler Klamm. Zmiana nazwy ma związek z pieniędzmi księcia – a stało się to tak:

W ten sposób wąwóz Grossarler stał się Liechtensteinklamm

Wąwóz jest dostępny tylko dzięki sumiennej i dalekowzrocznej pracy członków Pongau Alpine Club. W 1875 roku zbudowali pierwszy szlak turystyczny przez wąwóz. Bardzo wcześnie rozpoznali wartość wąwozu. Dla porównania: w Garmisch Partenkirchen słynny wąwóz Partnach otwarto dopiero w 1912 roku. Pongauer zbudowali szlak przez swój wąwóz znacznie wcześniej niż mieszkańcy Garmisch. Większe problemy mieli jednak z finansowaniem. Zdarzało się nawet, że rozwój wąwozu był kwestionowany z powodu braku pieniędzy. Kiedy Pongauerom zabrakło pieniędzy, poprosili o pieniądze księcia Jana II z Liechtensteinu. Miał związek z okolicą, ponieważ polował nad wąwozem w pięknej dolinie Grossarl. Do jego darowizny wąwóz nosił nazwęGrossarler Klamm , ponieważ Grossarler Ache wykopał ten wąwóz w górach. Książę Liechtensteinu wspierał zamykacze zszywek. Szlachetnemu darczyńcy serdecznie podziękowano. Dzięki wsparciu finansowemu wąwóz zmienił nazwę na St. Johann: w 1876 roku został otwarty jako Liechtensteinklamm na cześć sponsora .

Magnes dla zwiedzających i pomnik przyrody

Od otwarcia w 1876 r. odwiedzający przybywają do tego cudu natury. Ścieżka przez wąwóz była już wtedy popularna. W pierwszym roku otwarcia odnotowano 12 000 odwiedzających. Jak na tamte czasy była to wyjątkowo duża liczba odwiedzających. Z biegiem lat było ich jednak o wiele więcej: od otwarcia Klammsteig ponad 10 milionów ludziodwiedź naturalny spektakl. Stał się gorącym punktem w Alpach. W dobrych latach w ciągu jednego sezonu wąwóz w St. Johann odwiedza ponad 200 000 gości. W ten sposób rozwinęła się w czynnik gospodarczy dla regionu. Dochody z Wąwozu Liechtensteinu wpływają do kasy miejskiej. Wąwóz to nie tylko miejsce docelowe, ale pomnik, który jest obecnie objęty ochroną. Wąwóz Liechtensteinu w St. Johann jest jednym z najwybitniejszych pomników przyrody w Austrii . Klasyfikacja jako pomnik przyrody ma na celu ochronę przed niepotrzebną ingerencją w przyrodę, tak aby została ona zachowana dla potomności. Pomnik przyrody nie może być modyfikowany konstrukcyjnie.

Wypadek w wąwozie Liechtensteinu

Pomnik przyrody czy nie – człowiek może chronić przyrodę, ale sama natura nie podporządkowuje się. Naturalną idyllę wąwozu poważnie zakłóciło zjawisko naturalne: w maju 2017 r. w wąwozie doszło do dramatycznego wypadku. Most Tiefblickgraben został uszkodzony przez osuwisko. Na szczęście nikt nie został poważnie ranny. 4 osobom udało się uratować w kierunku wyjścia. Dalej w wąwozie znajdowało się 17 osób, które na wszelki wypadek zostały uratowane przez pogotowie górskie wyjściem awaryjnym. Droga biegnąca powyżej do Grossarl została zamknięta jako środek ostrożności. Następnie wąwóz pozostawał zamknięty przez kilka lat. Więcej wypadków nie powinno być. Czas posłużył do określenia słabych punktów i punktów niebezpiecznych. Znaleziono rozwiązania, jak ponownie otworzyć wąwóz dla zwiedzających. Centralnym elementem jest nowy most zaprojektowany w formie helisy.

Nowy szlak turystyczny przez Liechtensteinklamm

Aby zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo wędrowcom w wąwozie, istniejący szlak przez wąwóz został jeszcze bardziej zabezpieczony. Siatki bezpieczeństwa i ogrodzenia mają w przyszłości chronić przed kamieniami. Widzisz je na samym początku wędrówki wąwozem. W miarę postępu trasy wprowadzane są dalsze adaptacje: trzy nowe tunele zostały wykute w skale, aby wędrówka wąwozem była bezpieczniejsza. Nowe galerie również powinny się do tego przyczynić. Są to ścieżki wykute w skale, które zapewniają również widok na wąwóz. Najważniejszym punktem jest jednak ominięcie niebezpiecznego miejsca spiralnymi schodami. Ta imponująco zakrzywiona klatka schodowa służy również innemu celowi – oferuje doskonałą okazję do zrobienia zdjęcia, które można doskonale sfotografować z punktu widokowego nad pierwszym stopniem. Spiralne schody są zatem również jednym z charakterystycznych punktów wąwozu Liechtensteinu.

W ten sposób możesz doświadczyć Wąwozu Liechtensteinu

Chcesz osobiście doświadczyć cudów natury w Salzburgu ? Zebrałem tutaj wszystkie informacje dotyczące Twojej wizyty w St. Johann. Po naszej wizycie w Liechtensteinklamm opublikowałem swoje doświadczenia i zdjęcia na tej stronie. Możesz dowiedzieć się więcej o wąwozie i zaplanować wędrówkę przez tę wyjątkową atrakcję przyrodniczą. Jako rodzina z dwójką dzieci wybraliśmy się na wędrówkę po wąwozie w St. Johann. Chcesz wiedzieć, jak przebiega wędrówka przez wąwóz i jak wygląda w środku ? Następnie kliknij tutaj na szczegółowy opis z dużą ilością zdjęć:
-> Trasa Liechtensteinklamm

Liechtensteinklamm Austria Porady

Pokażę też, gdzie można zaparkować, ile kosztuje wstęp (wąwóz jest najdroższy w Austrii !) i co jeszcze warto wiedzieć. Szkoda, że ​​cud natury wąwozu jest tak mocno reklamowany, a opłata za wstęp jest tak zawyżona. Wąwóz mógłby być również eksploatowany w sposób ekonomiczny przy niższych opłatach za wstęp. Odnieśliśmy wrażenie, że na wąwozie chcesz zarobić jak najwięcej pieniędzy. Szkoda tylko, że jako rodzina musicie myśleć o wejściu ze względu na opłaty. Dla wszystkich tych, którzy szukają przygody Klamm w Austrii, ale nie mogą zapłacić tak dużej kwoty za wstęp, znaleźliśmy kilka alternatyw i pokazujemy je w artykule o cenach Liechtensteinklamm. Przez lata widzieliśmy około 100 wąwozów w Alpach. Na podstawie tego bogactwa doświadczeń stworzyliśmy listę najlepszych darmowych wąwozów w Austrii.

Dla wszystkich odwiedzających wąwóz w St. Johann

Jeśli chcesz opłacić wstęp, tutaj znajdziesz wszystkie przydatne informacje dotyczące Twojej wycieczki. Oto artykuł już ogłoszony powyżej, w którym można znaleźć parking Liechtensteinklamm . Pamiętaj , aby zanotować oficjalne godziny otwarcia ! Wąwóz w Salzburgu jest niedostępny poza tymi godzinami. Wędrówka przez wąwóz prowadzi przez kołowrót, który działa tylko w godzinach otwarcia. Oto godziny otwarcia Wąwozu Liechtensteinu . Nie po to, żebyś odbywał podróż za darmo. Po minięciu kołowrotu rozpoczyna się wędrówka wąwozem wzdłuż Grossarler Ache. Tutaj znajdziesz zdjęcia i to, czego możesz się spodziewać podczas wizyty:
–> umrzećWędrówka wąwozem Liechtensteinu

Dane i fakty

  • Wąwóz Liechtensteinu ma 4 kilometry długości
  • z czego dostępny jest około 1 km wąwozu
  • Po raz pierwszy otwarty w 1876 r
  • ponownie otwarty w 2020 roku
  • spiralne schody prowadzą w dół na głębokość 30 metrów
  • Skały wznoszą się na wysokość 300 metrów
  • wody Grossarler Ache mienią się szmaragdową zielenią
  • zabezpieczony szlak turystyczny przez wąwóz
  • 900 poziomów

Najczęściej zadawane pytania dotyczące Liechtensteinklamm

Jak wysoki jest wodospad w Liechtensteinklamm?

Pod koniec oficjalnej wędrówki przez wąwóz dotrzesz do punktu widokowego. Stąd widać wodospad Liechteinklamm. Ma 50 metrów wysokości i jest największy w całym wąwozie.

Ile stopni ma Liechtensteinklamm?

Wspinaczka przez wąwóz ma 900 stopni. Dlatego ta wędrówka nie jest dla osób o złym stanie zdrowia. Powinieneś być sprawny i zdrowy na tę wycieczkę. Nie można tu przyjechać z wózkiem inwalidzkim, kulami czy wózkiem dziecięcym. Wąwóz nie jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Jak długo jedzie się do Wąwozu Liechtensteinu?

Spodziewaj się pobytu około 3 godzin podczas wizyty w tym wąwozie. Z parkingu do wejścia mija trochę czasu, aw wąwozie warto się zatrzymać i rozejrzeć pomiędzy. Jeśli zbierzesz więcej wrażeń w wąwozie, możesz spokojnie spędzić godzinę więcej.

Skąd bierze się woda w Wąwozie Liechtensteinu?

Grossarler Ache stworzył ten wąwóz w St. Johann poprzez erozję. Woda pochodzi z okolicznych gór w regionie Salzburga, tworzy Grossarler Ache i płynie z doliny Grossarl do St. Johann. Tuż przed tym miejscem utworzyła imponujący wąwóz.

Wąwóz Liechtensteinu z psem?

Po tym, jak wciąż pojawiało się pytanie, czy można wędrować wąwozem Liechtensteinu z psem, zebrałem wszystkie możliwe informacje. Jeśli planujesz wędrówkę z psem, z pewnością zainteresują Cię te informacje. Kliknij tutaj:
-> Liechtensteinklamm z psem

Wąwóz Liechtensteinu samochodem?

Nie, do wąwozu nie można wjechać samochodem. Jednak jadąc z St. Johann do doliny Grossartal, z głównej drogi spogląda się w dół do wąwozu. Zwracaj na to uwagę podczas jazdy i najlepiej jest zaparkować samochód, aby móc poświęcić odpowiednią uwagę krętej drodze za kierownicą.

Ile kosztuje wstęp do Wąwozu Liechtensteinu?

Wejście do wąwozu Liechtensteinu jest nieproporcjonalnie drogie w porównaniu do innych wąwozów. U nas bilet wstępu dla rodziny z dwójką dzieci to ponad 30 euro. Oto poszczególne taryfy:
–> ceny Liechtensteinklamm

Jakie są godziny otwarcia Wąwozu Liechtensteinu?

Planując podróż, pamiętaj o oficjalnych godzinach otwarcia. Dostęp do wąwozu jest zabezpieczony kołowrotem. Działa to tylko za opłatą wstępu w godzinach otwarcia. Wąwóz jest otwarty tylko latem. Zimą jest zamknięty. Oto szczegółowe godziny otwarcia:
–> Godziny otwarcia Liechtensteinklamm

Jakie jest najpiękniejsze miejsce w Austrii w 2022 roku?

Każdego roku austriacka telewizja państwowa wyszukuje najpiękniejsze miejsce w Austrii pod koniec roku. Wąwóz w St. Johann był nominowany do nagrody w 2022 roku. Głosów oddanych w głosowaniu wystarczyło na drugie miejsce.

Czy można też przejść przez długi most wiszący w Liechtensteinklamm?

NIE. Ten wąwóz nie ma długiego wiszącego mostu. Być może masz na myśli niezwykły most Geierlay . Jest wiele jej zdjęć z szerokiego leśnego wąwozu.

Notatka w naszym imieniu
Drodzy koledzy blogerzy, dziennikarze i wszyscy inni, którzy czytają te informacje w celu wykorzystania ich w jakiejkolwiek formie. Cały wkład jest chroniony prawem autorskim. Zebraliśmy wszystkie te informacje i fakty o Wąwozie Liechtensteinu podczas szeroko zakrojonych badań na miejscu. Zanim opublikowaliśmy je tutaj, nie było ich nigdzie indziej w Internecie. Dzięki temu możemy bardzo szybko zidentyfikować wszelkie plagiaty i „naśladowców” jako źródło. Kopiowanie tekstu i tak jest nielegalne. Jeśli jednak korzystasz z indywidualnych danych z tej witryny, zamieszczenie linku do tej witryny jest zaszczytem dziennikarskim.

Pamiętaj o wskazówkach z Salzburga

I czy podobają Ci się te dobre pomysły? Jeśli chcesz tu przyjść później , możesz łatwo i bezpłatnie zapamiętać te wskazówki za pomocą pinezki na Pintereście. A może chcesz wysłać znajomym te zdjęcia i informacje? Następnie kliknij symbole Facebooka, WhatsApp lub e-mail pod zdjęciami i po prostu wyślij je do nich bezpłatnie. Będziesz z tego powodu szczęśliwy!

Diese Tipps merken und deinen Freunden empfehlen:

Bereits 0 Mal geteilt!

________________________________________________________________________________________

TIPP DES AUTORS:
Die Liechtensteinklamm ist schön – aber nicht das einzige sehenswerte Naturspektakel! Als Liebhaber von spektakulären Naturwundern zeige ich dir 2 ganz besondere Naturwunder. Klick hier für

Hallstätter See Wandertipp

 

Wir haben alle diese Naturwunder selbst besucht. Ich berichte anhand meiner Erfahrungen und Erlebnisse darüber! Viel Spaß mit diesen Tipps.

________________________________________________________________________________________